Bebek Bakımı

Bebek dünyaya geldiğinde çok narin ve kırılgandır. Bebeğe uzun süre iyi bir bakım ve itina göstermek gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı olarak gelişebilir. Anne-babanın büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir. 

Bebek cildi yetişkinlere göre çok daha ince ve hassastır ve daha fazla sıvı içermektedir. Buna ilaveten bebek organizması pek çok dış maddeye karşı yabancıdır. Bu nedenle bebek cildinin yıpratılmadan korunması ve bakımının sağlanması gerekmektedir. Bebek bakım ürünlerinde koku, boya, koruyucu katkı maddesi ve sentetik ilaveler olmamalıdır. Pek çok bitkisel hammaddenin zaten uzun süredir cilde dost  olduğu kanıtlanmıştır ve konvansiyonel ve Organik ürünlerde kullanılmaktadır. Yeni doğan bir bebeğe ilk etapta zengin içerikli bir bakım yağı yeterlidir. Özellikle hassas bez bağlanan bölge korunmalıdır. Bunu haricinde çoğu bebeğin dünyaya geldikten sonraki haftalarda cildi kepeklenir bu sebeple cilde nemini geri kazandıracak banyo ürünleri kullanılmalıdır. Günlük bakım için cildin nemini muhafaza edecek hafif bakım kremleri uygundur. Uzman bakım ürünlerinin sık sık değiştirilmemesini tavsiye etmektedir. Farklı hammaddeler cilt tahrişlerine hatta alerjilere yol açabilir. 

Çocuk Kremleri: Bebeklerin de tıpkı yetişkinler gibi D vitamini oluşturabilmek için doğal ışığa ihtiyacı vardır. Bu sayede kemikleri ve dişleri güçlenir. Düşük hava sıcaklığında gezmeye çıkarıldıklarında ise su içermeyen koruyucu bir krem sürülmelidir. Çünkü kremin içeriğindeki su donup bebeğin cildini tahriş edebilir. Bu tür ürünlerde genelde bitkisel yağlar, balmumu veya yapağı yağı bulunur. Yeni doğan veya küçük çocuklar direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır çünkü cilt koruyucu bariyerleri henüz zayıftır. Çocuklar ancak 2 yaşından sonra güneşe çıkabilir ve kısa süreli ve gerekli koruyucu tedbirler alındıktan olmalıdır (Güneş koruyucu krem, gözlük, hafif giysiler).  

Bu kural bebek gölgede veya kapalı bir gökyüzü olsa dahi geçerlidir. Çünkü bu durumda dahi UV ışınlarının %80’i bebeğe ulaşabilmektedir. Ayrıca kum, kar ve sudan yansıyan ışınlar da unutulmamalıdır. Bebekler için güneş koruma faktörü yüksek olmalıdır. Eğer çok açık tenli bir bebek söz konusu ise KF 50+ en doğru seçimdir. Bunun dışında KF 30 diye ekliyor Stiftung Warentest. Bebek güneş bakım ürünlerinde de koruyucu katkı maddesi, renk, boya, koku emülgatörler olmamalıdır. Kremler bolca sürülmelidir çünkü izler ileriki yaşlarda ortaya çıkar.

Çocuk Şampuanları: Bebeklerde saç yıkama da biz yetişkinlere göre farklılık arz eder. Yeni doğanlarda bir avuç suyu başlarından dökmek yeterlidir. Mutlaka şampuana ihtiyaç varsa o zaman bebekler için uygun bir şampuan olmalıdır. Ailenin geri kalan fertleri de kullanabilir. Bu tarz ürünler yüzey aktif maddeler içerdiği içeren şampuanlarda pek çok uyarıya rağmen yine de boya, koku, koruyucu katkı maddesi olabiliyor diye uyarıyor Sitwa. Bu maddeler de cilt tahrişi ve alerji riski taşıyan maddeler oldukları için hassas çocuk cildine temas etmeleri arzulanmaz. Ayrıca ambalajda ne yazarsa yazsın: Şampuan göze temas etmemeli yoksa gözyaşı akacaktır. Gerçi üreticiler hafif yüzey aktif maddeler kullanmaktadır fakat gözler farklı hassasiyette olabilir. Ayrıca uzun saçlı çocuklarda saçların dolaşması ve tarama güçlüğü ortaya çıkar. Buna uygun ürünler veya hafif bir saç kremi yardımcı olacaktır.

Bebek Bakımı ile ilgili Öneriler: 

• Her gün banyo yaptırmak gereksizdir. Haftada 1-2 kez banyo yaptırmak daha büyük çocuklar için de uygundur. Kısa bir duş banyo almaktan daha az vücut yağını yok eder. 

• Eğer saçlar yıkanıyorsa, saç köpürtüldüğünde kullanılan şampuan vücut temizliği için de kullanılabilir. 

• Kısa saçlarda fındık büyüklüğünde bir miktar şampuan kullanmak yeterlidir. İyice durulanmalıdır. 

• Köpük çocuklara banyoda büyük bir keyif verir. İçeriğindeki arındırıcı maddeler ne kadar fazlaysa o kadar bereketli olur. Ama bu köpük saç ve deri için iyi değildir aslında. Bu sebeple esasen en baştan çocuğu buna alıştırmamak lazım. (Yerine banyo suyu renklendirici kullanın.)

Kaynak: Rossmann